Základní škola T.G. Masaryka Rajhrad, okres Brno – venkov, příspěvková organizace Havlíčkova 452, 664 61 Rajhrad
IČ: 71 00 01 35
Datová schránka: i7zms9b
Fotogalerie
Žáci ze 4. kroužku keramiky se schází k tvoření každý čtvrtek od 13 do 14 hodin. Někdy jsme v keramické dílně i déle, když není práce ještě hotova. Skupinu tvoří děti z nulťáčku a z 3. A. Děti se v kroužku seznamují s novým materiálem, s glazurami, oxidy, sklem a dalším. Při vytváření výrobků a následném zdobení se učí jednotlivým pracovním postupům.
Tvoření v keramice vede děti ke zručnosti, kreativitě, úctě k práci, k materiálu, k radosti z vytvořeného díla a k trpělivosti. Výroba keramického výrobku je zdlouhavá záležitost. Po vymodelování se musí nechat výrobek sušit minimálně 1 týden, poté může být dán do pece k prvnímu výpalu, který nazýváme „přežah“ či „střep“. Po naglazování či natírání burelem, zdobení sklem apod. výrobek čeká druhý „ostrý“ výpal v peci. Vzhledem k ekonomické náročnosti je nutné vyčkat, až se pec zcela naplní, a proto si děti na finální vypálení musejí opravdu nějakou dobu počkat.
Mladší děti pracují za pomoci učitelky. Je totiž nutné, aby se naučily již zpočátku hlínu správně zpracovávat a dodržovat pracovní postupy, např. spojování hlíny „šlikrem“, odebírání či připojování keramické hmoty, používání různých nástrojů k práci, koordinovat ruce při tvoření a na závěr potřebné pomůcky po sobě umýt a uložit na své místo. Starší děti pak základní postupy již dobře zvládají, a tak se jim daří tvořit dílka velmi zajímavá s vlastním nápadem a rukopisem. V letošním školním roce si děti odnesly domů vyrobené podzimní duchy, dýně, misky jak klasické, tak ve tvaru listu, hrníčky, zimní chaloupky a svícny, andílky a ozdoby, vánoční skřítky, sovičky, jarní věnce, slepičky, tulipány, srdce s nápisem a díla s vlastním nápadem. Děti svými výrobky dělají radost sobě, paní učitelce a své rodině. Děkujeme, že v naší škole můžeme tvořit.
Olga Střihavková
Mohlo by Vás zajímat